Berlin'de Binlerce Kişi Koronavirüs Önlemlerine Karşı Yürüdü

01.08.2020
dnizgk
Onedio Üyesi
13K
25

Almanya'nın başkenti Berlin'de binlerce kişi hükümetin korona tedbirlerini protesto için bir araya geldi. Maske ve sosyal mesafe gibi kurallara aldırış etmeyen göstericilerin başını aşırı sağ grupların çektiği belirtildi.

DW Türkçe'nin verdiği bilgiye göre protestocular, ağırlıklı olarak aşırı sağcı gruplar, aşı karşıtları ve komplo teorilerine inanan ve savunanlardan oluştu.

Koronavirüs tedbirlerin eleştirildiği döviz ve pankartlar taşıyan göstericiler, Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Sağlık Bakanı Jens Spahn aleyhine sloganlar attı.

Alman polisine göre gösteriye 17 bin kişi katıldı.

Göstericilerden bazılarında Nazi rejiminin sembolü gamalı haç dövmeleri görülürken, bazılarının da Yahudi düşmanı söylemlerin olduğu tişörtler giydiği ve Yahudi Soykırımı'nı hafife alan ifadelerin olduğu dövizler taşıdığı görüldü.

🎥 Uyarılara rağmen maske takmayan, sosyal mesafe kurallarına uymayan göstericilerin eylemi erken sonlandırıldı.

Almanya'da, federal hükümetin sıkı tedbirler aldığı Mart ayı sonundan bu yana Berlin ve Stuttgart başta olmak üzere, pek çok kentte koronavirüs tedbirlerine karşı gösteriler yapılıyor.

Uzmanlar, katılımcıların sosyal ve siyasal yapısı kentten kente değişiklik gösterse de, protestolara aşırı sağcıların, demokrasi karşıtlarının, muhafazakarların, aşı karşıtlarının, sağ popülistlerin, ezoteriklerin, Yahudi karşıtlarının, antikapitalistlerin ve koronavirüs tedbirlerine karşı çıkan sade vatandaşların katıldığını söylüyor.

Sosyal medyada organize olan bu grupların en göze çarpan ortak özelliği ise komplo teorilerine inanıyor olmaları.

Almanya'da an itibarıyla vaka sayısı 211 bini aşmış durumda. Can kaybı ise 9 bin 200'ün üzerinde.

AA ve DW Türkçe

Bunları da Mutlaka Oku

Yorumlar
ali-karaman5

Yobaz her yer de yobaz. Fanatizm her zaman başa dert.

3 gun Önce
denverr

Sadece yobazlara etki eden ölümcül bi virüs çıksa da dünya tertemiz bir hale gelse aq

3 gun Önce
TÜM YORUMLARI GÖR (25)
Bu içerikleri de okumak isteyebilirsiniz