Beklenen Yenilik Geldi! Instagram Karanlık Mod Özelliği Nasıl Kullanılıyor?

09.10.2019
haticeguvn
Stajyer Editör
182K
2

 

Uzun zamandır herkesin merakla beklediği Instagram'ın karanlık mod uygulaması Android'den sonra IOS'lara da geldi. Çoğumuz nasıl açılıp kapandığını bilmiyor; kullananlar arasında sevenler de var sevmeyenler de... Gelin sizinle Instagram'ın karanlık mod özelliğini nasıl kullanabileceğinize bakalım.

 

Fakat geçtiğimiz gün Instagram'ın yeni güncellemesiyle iPhone kullanıcıları da bu modu kullanmaya başladı.

Öncelikle bu modu kimlerin kullanabileceğine bakalım dilerseniz.

 

iPhone kullanıcılarından yalnızca iOS 13.0 veya daha yeni bir sürümün kullanıcısı olanlar kullanabiliyor.

Bunun sebebi ise Instagram'da karanlık modu kullanabilmeniz için ilk gerekli koşulun, telefonunuzda karanlık mod özelliği olması. Yani aslında kısaca Instagram telefonun işletim sistemine ayak uyduruyor, yeni bir özellik getirmiyor.

Peki karanlık modu nasıl kullanacağız?

Instagram'da karanlık modu kullanmak için tek yapmanız gereken, telefonunuzun ayarlar kısmından karanlık modu aktive etmek.

Böylece Instagram da otomatik olarak karanlık moda geçiş yapmış olacak.

IOS 13 ve üzeri güncelleme almış iPhone'larınızda Ayarlar -> Ekran ve Parlaklık kısmına gelerek Açık / Koyu seçeneklerinden karanlık moda geçmeniz mümkün.

Android 9 ve üzeri akıllı telefonlarınızda ise yine Ayarlar kısmına girip Erişilebilirlik kısmından telefonunuzu koyu moda çevirmeniz yeterli.

 

Peki Instagram'da karanlık mod özelliği nasıl kapatılıyor dersiniz?

Cevap, yine ayarlardan telefonunuzun karanlık modunu kapatmak. Çünkü Instagram şu anda Android sürümünde de IOS sürümünde de uygulama içi tema özelliği getirmiş durumda değil. Daha önce söylediğimiz gibi, telefonunuzun sistemindeki ayarı kullanıyor. Bu sebeple karanlık modu açtığınız gibi, yine ayarlara giderek telefonunuzun karanlık mod özelliğini kapatmalısınız.

Karanlık modun bu kadar popüler olmasının yanı sıra, kullanıcılarına sunduğu birkaç avantajı da var.

Bunlardan ilki, kullanıcının gözlerini yormayacak olması. Instagram'ı karanlık ışıksız bir ortamda, örneğin gece yatarken kullanıyorsanız gözlerinizi mahvediyor. Fakat artık güncelleme almış telefon sahipleri daha şanslı.

İkincisi ise çok daha güzel: Telefonunuzun şarjını daha az kullanıyor!

Eski sürüm LCD panel telefonlarda karanlık ve aydınlık alanlar aynı oranda enerji harcarken, yeni nesin telefonlarda bu tam tersi. Karanlık moddayken telefonunuz daha az enerji harcayarak şarjının daha uzun süre gitmesini sağlıyor.

Darısı WhatsApp'ın başına diyoruz... Siz karanlık mod hakkında neler düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı aşağıda paylaşmayı unutmayın...

Yorumlar
--heisenberg--

Tüm uygulamalara karanlık mod gelse keşke.

4 ay Önce
TÜM YORUMLARI GÖR (2)
Bu içerikleri de okumak isteyebilirsiniz