Barolarla İlgili Düzenleme Yarın TBMM'de: 'Demokratik ve Çoğulcul Bir Baro Yapısı Oluşturmakta Kararlıyız'

29.06.2020
batuhan
Onedio Editörü
5K
10

Cumhurbaşkanı Erdoğan, çoklu baro yapısı üzerinde durduklarını ve ilgili teklifin yarın Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı'na sunulacağını duyurdu. Erdoğan ayrıca, yeni tip koronavirüs salgınının etkileri nedeniyle hayata geçirilen kısa çalışma ve işsizlik ödeneği uygulamalarının bir ay daha süreceğini açıkladı.

Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Kabinesi sonrası açıklamalarda bulundu. Toplantının ana gündeminin küresel salgın olduğunu söyleyen Erdoğan, "Amacımız vaka sayısını da vefat sayısını da sıfır noktasına çekebilmektir. Ülkemizi risk grubundan uzaklaştırmakta kararlıyız" diye konuştu.

Erdoğan'ın açıklamalarından öne çıkanlar şu şekilde:

Kısa çalışma ödeneği bir ay daha uzatıldı

"Yarın 926 devlet korumasındaki gencimiz ile 274 şehit, gazi yakınımız kura ile kamu kurumlarına yerleştirilecek. Sonuçlar Aile, Çalışma Bakanlığımızın web sayfasında açıklanacaktır.  Sosyal koruma kalkanı altında hanelere 6 milyarın üzerinde yardım yaptık. Kısa çalışma ödeneğinden mevcutta yararlananların süresini bir ay daha uzatıyoruz. İş fesih sınırlaması dolayısıyla nakdi destek ücret desteği de bir ay daha devam edecektir. STK'larını hedef alan 35 milyon lira bütçeli bu çağrılar, gönüllülükten iletişime, spordan kültür ve sanat faaliyetine kadar 8 ayrı başlıkta toplanmıştır."

"Daha demokratik, daha çoğulcul bir baro yapısı oluşturmakta kararlıyız"

"Meydanı kendi küçük hesapları için toplumun menfaatlerini hiçe sayan muhterislere bırakmayacağız. Meslek örgütleri, genellikle barolarla ilgili yapmayı planladığımız reformlar konusunda bunu yaşıyoruz. Barolar başta olmak üzere bunların sağlıksız yapıları, faşizan uygulamalara varan sorunlar üretebiliyor. Bu yanlışı düzeltmek için gereken adımlar atmak yürütme olarak bizim, yasama olarak Meclis'in görevidir. Bunun için çoklu baro yönetimi üzerinde duruyoruz. Daha demokratik, daha çoğulcul bir baro yapısı oluşturmakta kararlıyız. Milletvekili arkadaşlarımız bu konuyla ilgili kanun teklifini yarın sabah veriyorlar."

"Birileri manevi değerlerimize saldırıyor"

"Buradan tüm milletimi Rabbimizin yasakladığı her türlü sapkınlığı sergileyenlere karşı dikkatli tavır almaya davet ediyorum. Birileri manevi değerlerimize saldırıyor. İnsanlık tarihi boyunca hep lanetlenmiş sapkınlıkları normalleştirerek özellikle genç dimağları zehirlemenin peşindeler."

2002 seçimlerinden önce "Yasal güvence şart" demişti

Bu tarayıcı HTML5 Vidolarını Desteklememektedir.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2002 seçimleri öncesinde katıldığı Genç Bakış programında, "Gay ve eşcinsel vatandaşlarımıza bazı Avrupa ülkelerinde olduğu gib ihaklar tanımayı düşünüyor mu? Kişisel olarak ne düşünüyorsunuz?" sorusuna "Bir defa eşcinsellerin de kendi hak ve özgürlükleri çerçevesinde bir defa yasal güvence altına alınması şart. Zaman zaman bazı tv ekranlarında onların da muhatap oldukları muameleleri insani bulmuyorum" diye yanıt vermişti.

Bunları da Mutlaka Oku

Yorumlar
demeoylebebro

Baroların değişmesini, çoklu hale gelmesini savunan herkes şunu anlasın lütfen; bugün bu parti iktidardadır, yarın başka biri, hiç önemli değil; iktidarda olan partinin yakınındaki baronun davaları farklı sonuçlanacaktır, daha çok kazanacaklardır. Bu da ücretlerini de ona keza yüksek yapacak ve sıradan bir vatandaşın ulaşımından da uzak tutacaktır zaman içerisinde. AKP'li kardeşim bilmelidir ki bu iktidar ve barolar bir gün solun da eline geçebilir ve sen mağdur olursun; CHP'li kardeşim bilmelidir ki sağ iktidardayken sen mağdur olursun; tarafsızım diyen kardeşlerim de bilmelidir ki cebindeki para iktidara yakın baroya yetmediğinde, davayı nasıl kaybettik diye sen üzülürsün. Hukukta bu ayrıma gerek yoktur.

1 hafta Önce
ittihat15

diktatör konustu.

1 hafta Önce
TÜM YORUMLARI GÖR (10)
Bu içerikleri de okumak isteyebilirsiniz