Aytül Yükselici Yazio: John of God / Şifacının Gerçek Yüzü

14.09.2021
0

Uzun zamandır beklediğim belgesel dizisini bir solukta izledim. İçinde o kadar şok edici ve aslında rahatsız edici detaylar vardı ki, izlerken karnıma kramplar girdi. Bunca zaman hakkında yazılan kitapları okumuş, verdiği bütün röportajları izlemiş, yaptığı her şeyi yakından takip eden biri olarak şok üstüne şok yaşadım. İnsanların şifa bulmak için kapısında sıraya girdiği bir merkez, spiritüel ameliyatlar yapıp insanlara şifa dağıtan bir adamın arkasında inanılmaz tacizler..

Bu beni gerçekten spiritüel kitapları, insanları, şifacıları sorgulamaya yönlendirdi.

Tanrıyla insanı ayıran yegane şey ego. Aşırı ilgi, aşırı sevgi, aşırı para insan egosunun devreye girip sapıtmasına yol açıyor. Özellikle bu tür işlerle uğraşan insanlarda kendini Tanrı olarak görme sonrası kendinde herkese her şeyi yapabilirim duygusu ile ortaya çıkıyor. Sonuç ortada kendi kızına tehdit ve cinsel taciz yapacak kadar ileri giden bir şifacı.

Bu hikayeden beni en çok etkileyen durumlardan biri de şu oldu:

Sözde takma ismi Jhon of God olan kişi yargılandığı süre boyunca hapiste kalırken yaşının da etkisiyle hastalanıyor, yürümekte zorluk çekiyor. Şimdi diyeceksiniz ki ne var bunda? Normal değil mi? Peki o şifacı yeteneği birden nasıl kaybolmuştu. Kendini tedavi edecek gücü kendinde nasıl bulamamıştı. Yoksa her şey bir kurgudan ibaret miydi? Yaptığı bütün o göz boyamalı şifalar birer şarlatanlık mıydı? Yılların televizyoncusu OPRAH’ı bile kandırmış mıydı bu adam? Bunca zaman boyunca… Tam 51 yıl.

Hayat olduğu sürece şifacılar, büyücüler ve eski zamanda cadı sanılan insanlar hep var olacaklar. İnsanlığın hep kendinden başka birine inanma ihtiyaç duyma hissinden meydana gelen boşluklar var. Kimi zaman gerçek yetenekler, kimi zaman şarlatan denilen sahtekarlar o boşlukları doldurabileceklerini iddia ederek kendilerine yer bulmuşlardır. Her zaman da bulmaya devam edecektir. İnsanlık akıllanmıyor. Aslında kendinde olan şifayı, gücü ya da adına her ne diyorsanız hep dışardan gelsin diye bekliyor. Oysaki Tanrı bizi yaratırken o gücü sadece bazılarımızın içine değil, hepimizin içine koymuştur. İnsanlık ne zaman kendi kendini şifalandırıp gücün kendinde olduğunu fark edecek? Allah ile arasına başkasını sokmaya gerek duymadan şifalanacak ve bilgilenecektir. Bu tür yayınları ders niteliğinde izlemek ve hepimiz kendi payımıza düşeni algılamak zorundayız. Algılayalım bilelim ki başka insanları kendimizden üstün görüp bizi taciz edecek noktaya getirmeyelim. 

Instagram

Bu içeriğe ait yorum yoktur
Bu içerikleri de okumak isteyebilirsiniz