Aynı Sizin Ev! Öve Öve Bitiremediğimiz O Meşhur Türk Aile Yapısı Hakkında Yapılan Haklı Eleştiriler

29.06.2021
yilbasisusu
Onedio Editörü
83K
57

'Türk aile yapısı nasıldır' diye sormaya gerek bile duymadığımız, gün geçtikçe normalleşen ve maalesef ki pek çok şiddet olayına neden olan milli kutsalımız Türk aile yapısını özetler nitelikte bir videoyla karşılaşan Twitter kullanıcıları duruma epey tepki verdi.

Bildiğiniz üzere özellikle de ülkemizde en çok kutsallaştırılan durumlardan biri de Türk aile yapısı. Bu kavram küçüklükten bu yana toplumdaki pek çok bireyin tabusu haline gelip eleştirmekten korktuğu bir olgu.

Eleştirilmedikçe normalleşen pek çok gelenek gibi Türk aile yapısı da hem çağ hem de insanlık dışı sorunlara neden olabiliyor. Bu da toplum içindeki şiddet olaylarının normalleşmesine ve kişi ile toplum bazında bu durumların olumlanmasına neden oluyor.

Örneğin baba ve çocuk arasındaki ilişkinin ‘Türk aile yapısına’ göre soğuk ve mesafeli olması gerekli,

Kadının kocasına ‘hizmet etmesi’ son derece normalleşen ve zaten ‘olması gereken’ gözüyle bakılan durumlardan biri.

‘Kızını dövmeyen dizini döver’ lafının hayatımızdan asla çıkmaması ve şiddetin aslında bilmeden de olsa sürekli bu şekilde olumlanıyor oluşu…

Ancak tüm bunları eleştirmeyeceksek nasıl ilerleyeceğiz?

Geçtiğimiz günlerde aslında eski olsa da Twitter’da tekrar paylaşılan bir video gündem oldu. Bunun en büyük nedeni videoda doğum gününü kutlayan eşine kayıtsız kalan adamın vermiş olduğu enteresan tepki.

Her ne kadar basit bir durummuş gibi gözükse de aslında geleneksel aile yapısındaki gerçekleri tüm çıplaklığıyla gözler önüne seriyor bu video.

Bu yalnızca videonun bir eleştirisi değil. Arka planda kalan tüm gerçekliğe de ses çıkarmadan edemiyor insanlar👇

👇

👇

👇

👇

👇

👇

👇

👇

👇

👇

👇

Bonus: Elbette videoda yer alan durumun perde arkasındaki detayları bilemeyiz ancak maalesef ki bu sahne pek çok insanın 'tıpkı bizim ev' dediği türden...

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarda buluşalım!

Yorumlar
criglernajjar

Türk aile yapısı bana da uygun değil. Zira benim evlilikten beklentim; yemek yapan, çamaşır yıkayan, ütü yapan bir hizmetçi edinmek değil. Ben istiyorum ki akşamleyin işten eve geldiğimde sohbet edebileceğim, dertleşebileceğim biri olsun hayatımda. Ben istiyorum ki gece yanlız yatmayayım, birbirimizle ilgilenebileceğimiz bir olsun hayatımda. Yoksa hayatıma girecek olan hanımefendi artık her kimse, yemek yapmasa da olur. Bir yumurta kırarım ben de, ne var yani?

3 ay Önce
tgc437

Türk aile yapısının içine edeyim bir halta yaramayan çürümüş bir kültür

3 ay Önce
TÜM YORUMLARI GÖR (57)
Bu içerikleri de okumak isteyebilirsiniz