Aşı Randevusu Nasıl Alınır? MHRS ve e-Devlet Aşı Randevu Ekranı

13.05.2021
sunkorkmaz
Onedio Üyesi
175
0

Koronavirüs aşılama süreci tüm hızıyla devam ederken 10 milyon 392 bin 141 kişi ikinci doz korona virüs aşısı oldu. 55 yaş üstü ve 40 yaş üstü avukat olan vatandaşlara aşı randevusu açılmasıyla Kovid-19 aşı randevusu telefon ve internet üzerinden MHRS ve e-Devlet ekranlarından alınabiliyor. Peki, Aşı randevusu nasıl alınır? Aşı randevu iptali nasıl yapılır? e-Devlet, MHRS ekranı ve tüm detaylar haberimizde...

Aşı Randevusu Nasıl Alınır?

Turkiye.gov.tr ya da e devlet mobil uygulamalarından da giriş yaparak ve arama bölümünden MHRS yazarak ulaşmak ve koronavirüs aşısı için randevu almak mümkün. Koronavirüs aşı başvurusu işlemleri e-devlet, e-nabız, MHRS mobil uygulamaları üzerinden de yapılabilecektir.

e-Devlet Giriş Ekranı İçin Tıklayın

Kişi, aşı yapılacak öncelikli grupta bulunuyorsa randevu işlemi için MHRS uygulamasına yönlendiriliyor. Uygulamayla seçilen sağlık kuruluşundan tarih ve saat belirtilerek randevu alınabiliyor. Randevu bilgisi SMS ile kişinin telefonuna gönderiliyor.

MHRS Aşı Randevusu Nasıl Alınır?

MHRS Web'den randevu almak için; Daha önceden üyelik kaydınız yok ise “Randevu Al” butonuna tıkladıktan sonra gelen ekrandan “Üye Ol” seçeneğini tıklayarak üyelik işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Eğer üyeliğiniz mevcut ise kimlik numaranız ve şifrenizle istediğiniz hastane ve hekimi seçerek randevunuzu oluşturabilirsiniz.

MHRS mobilde randevu almak için ise akıllı cihazınızın uygulama marketinden MHRS uygulamasını indirerek üyelik kaydınız yoksa oluşturabilir, var ise kimlik numaranız ve şifreniz ile giriş yaparak randevunuzu alabilirsiniz.

Corona virüs aşısı randevusu için, sisteme giriş yapıldıktan sonra “Hastane randevusu al” seçeneği üzerinden “Genel Arama” ardından “Covid-19 aşı” seçeneğini tıklayarak gerekli bilgileri girmeniz gerekiyor.

uygulama veya internetin yanı sıra MHRS Alo 182 hattını arayarak da aşı randevularını alabiliyor.

Vatandaşlar, kendilerine en yakın aile hekimlikleri ile tüm kamu, özel ve üniversite hastaneleri için randevularını oluşturabiliyor.

Hafta Sonu ve Mesai Saatleri Dışında Aşı Randevusu Alınır Mı?

Sağlık Bakanlığı'nın Twitter hesabından aşı randevularıyla ilgili açıklama yapıldı. Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: 'Covid-19 aşısını mesai saatleri dışında ve hafta sonu da tüm hastanelerden randevu alarak yaptırabilirsiniz. Aşı sıranızı kontrol etmek ve randevu almak için http://enabiz.gov.tr ile http://mhrs.gov.tr adreslerini ziyaret edebilir veya uygulamalarını kullanabilirsiniz.' denildi.

Bu içeriğe ait yorum yoktur
Bu içerikleri de okumak isteyebilirsiniz