Antik Şehir Akropolis'e Beton Yol Yapıldı: Arkeologlar 'Skandal' Olarak Yorumladı

10.06.2021
nihat
Onedio Editörü
4K
7

M.Ö. beşinci yüzyıldan kalma antik Yunan kenti Akropolis'e engelli bireylere kolaylık sağlamak adına betonarme yol döşendi ve iki tekerlekli sandalye taşıyabilen yeni bir asansör yapıldı. Yeni patika ve asansör montajı, arkeologlar tarafından 'skandal' olarak nitelendirildi. 

The Guardian'da yer alan habere göre, 3 bin 500'den fazla imza sahibi, çevrimiçi aktivist ağı Avaaz'da yolların kaldırılması ve diğer öngörülen değişikliklerin iptal edilmesi çağrısında bulunan açık mektubu onayladı.

Yunanistan'ın en çok ziyaret edilen yeri Akropolis'i görmek için, yeni tip Koronavirüs (Covid-19) pandemisinden önce yaklaşık 3,5 milyon turist uğradı. Değişiklikler, tapınakların Covid-19 nedeniyle halka kapatıldığı altı ayda gerçekleşti.

Arkeologlar şikayetçi

Arkeologlar, antik kenti korumak yerine kitle turizmine öncelik verilmesinden şikâyet ediyor.

Yunan Arkeologlar Derneği Başkanı Despoina Koutsoumba, 'Özellikle kruvaziyer endüstrisinden, daha büyük kalabalık grupların ağırlanabilmesi için ziyaretçi kapasitesini artırma konusunda büyük bir baskı var.' dedi

Brown Üniversitesi'nde arkeoloji ve modern Yunan çalışmaları profesörü Yannis Hamilakis, anıtın bir dünya mirası alanı olarak önemi göz önüne alındığında, değişikliklerin “küresel boyutlarda bir skandal” olduğunu söyledi.

Yorumlar
kaguyahimesama

Bizim restorasyonları yapan arkadaşlar Yunanistan'a transfer olmuş. Bonservis bedelini almışızdır inşallah.

2 gun Önce
onepunch

yunanistanda da Turkiye gibi comar cok

2 gun Önce
TÜM YORUMLARI GÖR (7)
Bu içerikleri de okumak isteyebilirsiniz