Akşamdan Kalma Olduğumuz Günlerde Kendimize Neden Sürekli ‘Acaba Gece Çok mu Saçmaladım’ Diye Sorarız?

Yoğun alkol tüketiminden sonra sabah gelen o pişmanlık hissini belki biliyorsunuzdur. Baş ağrısı, mide bulantısı ve yoğun pişmanlıkla harmanlanan 'o' şeyin aslında anksiyete olduğunu söylesek ne düşünürsünüz? Tüm detaylar için buyrun içeriğe...👇

Gençlik dönemlerimizde (elbette ki 18 yaşı geçtiğimiz zamanlardan bahsediyoruz) alkol tükettikten sonraki gün genellikle işimizi yapabilecek seviyede oluyoruz.

Ertesi gün sabah erkenden kalkabiliyor ve işe gidebiliyoruz. Ancak yaş aldıkça ve her geçen gün ‘orta yaşa’ yaklaştıkça bu durum epeyce bir değişiyor.

Alkol tüketiminden sonraki gün, önceki akşam yalnızca tek bir kadeh içmiş olsak bile inanılmaz bir baş ağrısı ve halsizlikle uyanıyoruz.

Ve bu yaşadığımız baş ağrısı öyle sıradan baş ağrılarına benzemiyor. İnsanın kanı çekiliyor adeta. Kendimizi anksiyete yaşıyor gibi hissediyoruz.

Peki bu neden oluyor ya da sadece bize mi oluyor?

Cevap elbette ki, hayır. Buna bilim insanları ‘hangxiety’ diyorlar. Yani geceden kalmışlık ‘hangover’ ve anksiyete ‘anxiety’ kelimelerinin birleşimi diyebiliriz.

2017 yılında ‘Human Psychopharmacology: Clinical & Experimental’da yayınlanan bir çalışmaya göre geceden kalmış olan insanların %22’lik bir kısmı anksiyete yaşadığını söylüyor. Bu da aslında hiç azımsanacak bir sayı değil.

Gece biraz alkolü kaçırıp eski sevgilinize mesaj attığınızı ya da ‘acaba akşam çok saçmaladım mı’ gibi düşüncelere kapıldığınızı da hesaba kattığımızda aslında anksiyete yaşamanız çok normal ancak bu, sizin bu düşüncelerinizden dolayı olmuyor.

Aslında geceden kalmışlık size bunları düşündürüyor! Peki ama bu nasıl oluyor?

Wake Forest Baptist Health’de bir tıbbi uzman olan Laura Veach bu durumu aslında şu şekilde açıklıyor:

Alkol tüketmek sizi enerjik hissettiriyor ama alkol aynı zamanda sizi sakinleştiren ve dinginleştiren bir madde. Yani aslında merkezi sinir sisteminizi alkol tüketerek baskılamış oluyorsunuz.

Tabii bunu yaparken de beyninizin size endişe ve kaygı veren kısmına da baskı uygulamış oluyorsunuz. Mesela alkol tüketiminden sonra size ‘sarhoş cesareti’ gelmesinin nedeni de bu diyebiliriz.

Eski sevgilinizi ‘amaaaan ne olacak’ diyerek arayabiliyorsunuz, ya da bir mekanda hiç utanmadan yeni insanlarla tanışabiliyor, bağıra bağıra şarkı söyleyebiliyorsunuz.

Ama alkol vücudunuzdan çıkınca olanlar oluyor tabi! Vücudunuz homeostaza ulaşabilmek için alkolün baskılamış olduğu hormonları tekrar salgılamaya başlıyor. Bunun bir sonucu olarak da alkol tüketiminin ertesi günü anksiyete yaşıyorsunuz.

Buna tam olarak bir anksiyete demek de aslında çok doğru olmayacaktır. Bu durumu yaşayanlar çok iyi bilirler. Paranoya basıyor insanı. ‘Dün gece ne demiştim’, ‘kimle konuşmuştum’ ve ‘acabalar’ ile doluyor insanın kafası.

Veach bu durumunun bazı zamanlarda epey şiddetli geçebileceğini ve panik atağa kadar ilerleyebileceğini bile söylüyor çünkü alkol vücuttan çok hızlı çıkıyor. Tabii bu durumu genellikle halihazırda anksiyetesi olanların yaşama ihtimalinin olduğunu da belirtmiş olalım.

Veach araştırmaya katılan bazı kişilerin bu durumu kırmızı reçeteli ilaçların kullanımıyla benzer bir şekilde deneyimlediklerini söylüyor.

İyi haberi verelim; bu durum tıpkı akşamdan kalmışlık gibi geçici! O yüzden lütfen kendinizi böyle bir durumun içindeyseniz yıpratmayın. Unutmayın, kendinize sürekli ‘acaba’ soruları sormak bulunduğunuz durumu daha da büyük bir çıkmaza sokar.

Siz hiç böyle bir durum yaşadınız mı? Haydi yorumlara!

Bu içerikler de ilginizi çekebilir:

'Bana Bilmediğim Bir Şey Söyle' Diyerek Fotoğrafını Paylaşan Kadına Gelen Birbirinden İlginç 17 Yanıt
Ülkemizde Olmayan Şeyleri Yurt Dışında Görünce Şaşkınlıktan Ufak Çaplı Bir Akıl Tutulması Yaşayan 21 Kişi
Film Değil Gerçek! Kadın Bir Gardiyan Kıyafetinin Ağ Kısmına Delik Açarak Mahkumla Cinsel İlişkiye Girdi
Şimdiye Dek Yaşadıkları En Acayip Tesadüfleri Bizlerle Paylaşırken Nutkumuzun Tutulmasına Neden Olan 19 Kişi
Çin’de Geçtiğimiz Gün Bir Kişinin Ölümüne Neden Olan ‘Monkey B’ Virüsü Hakkında Mutlaka Bilmeniz Gerekenler
Dünya Emoji Günü'ne Özel: 2021 Yılında Türkiye’de En Çok Kullanılan Emojiler Belli Oldu!

Popüler İçerikler

Misvak'ın 'Kimin Yanındasın' Anketinden Kılıçdaroğlu Çıktı, Paylaşım Silindi
A Haber'in Almanya'daki Gerçek Enflasyonun %800 Olduğunu İddia Ettiği Habere Tepkiler Gecikmedi
Buket Aydın'la Yüz Yüze Programına Konuk Olan Ünlü Şovmen Mehmet Ali Erbil, İhanet İtiraflarıyla Olay Yarattı!
YORUMLAR
23.07.2021

bu ben aq...

SEN DE YORUMUNU PAYLAŞ