AKP İtiraz Etmişti: İzmir Büyükşehir Belediyesi'nden Cemevlerine Yasal Statü

13.01.2020
sadecegeciyorum
Onedio Editörü
32K
51

İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi’nde, cemevlerinin imar planları üzerinde ibadethane sayılmasına ilişkin karar alındı. AKP'li meclis üyelerinin karşı çıktığı karar oy çokluğu ile alındı..

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, mecliste yapılan görüşmeyi sosyal medya hesabından paylaştı.

Cumhuriyet'ten Muhammed Özmen'in haberine göre, İzmir Büyükşehir Belediyesi, cemevlerinin ibadethane sayılması için geçtiğimiz ay çalışma başlattı. Öneri, aralık ayı meclis toplantısında hukuk ve imar komisyonlarına sevk edildi. AKP’nin her iki komisyonda bu öneriyi reddetmesine rağmen öneri CHP’li meclis üyelerinin oylarıyla komisyondandan geçerek meclis toplantısına gündeme alındı.

AKP grubu, belediye meclisinde cemevlerine statü tanınmasının plan tekniğine ve yönetmeliğe uygun olmadığını savundu.

AKP Grup Başkan Vekili Özgür Hızal, oylamaya karşı çıkarak, “Biz Büyükşehir Belediye Meclisi olarak yasaların ve hukuğun bize çizdiği sınırlar içerisinde hareket etmek zorundayız. Bakanlıktan görüş soralım. Gelin bütün Meclis olarak bunu detaylıca tartışalım” diyerek konunun komisyona iade edilmesi talep etti.

Cemevine ibadethane statüsü veren öneri kabul edildi, Soyer, Erdoğan'ın konuşmasını hatırlattı.

Başkan Tunç Soyer, “Cumhurbaşkanımız da demişti kanunilik her zaman hukukiliğe eşit değildir. Ben de böyle düşünüyorum. Bizim asıl temelimiz, hukukiliğin de temeli olan kamu vicdanıdır. Kamu vicdanının gereğini yerine getirmiş oluyoruz. Ben bunu bozacak herhangi bir kamu otoritesinin olduğunu düşünmüyorum” ifadelerini kullandı.

Öneri oy çokluğu ile kabul edildi.

Bunları da Mutlaka Oku

Yorumlar
blizzard

Sen her köşeye dergâh açacağını söyle, AKP'li meclis üyeleri ona da karşı çıkar. Herifler CHP kabul etti diye kendi verdikleri önergeyi reddetti anasını satayım. Dünyada var mı bunun örneği?

5 ay Önce
ittihat15

oğlum bunu niye itiraz ediyorsunuz, herkes dinini özgürce yaşasın işte. Senin diyanetine bu ülkede herkesten vergi alınıyor. bu yanlış. Mesela Almanya'da hangi kiliseye üyeysen oraya vergin kesiliyor. Üyelikten çıkana hiç vergi kesilmiyor. Götünüz yiyorsa bunu uygulayın, en fanatik islamcısı bile vergi ödememek için üyelikten çıkar, iki yüzlüler sizi!

5 ay Önce
TÜM YORUMLARI GÖR (51)
Bu içerikleri de okumak isteyebilirsiniz