Adli Tıp ve Kriminal Raporu Olmadan Karar Vermişler: İspanyol Öğrenciye Tecavüz Davasında Takipsizlik Kalktı

24.08.2019
emre-ordu
Onedio Editörü
39K
15

Öğrenci değişim programı ile Ankara’da bir üniversitenin ekonometri bölümünde eğitim gören İspanyol öğrencinin iki kişinin tecavüzüne uğradığı iddiasıyla başlatılan soruşturmada, şüpheliler hakkında verilen takipsizlik kararı, ‘eksik soruşturma yapıldığı’ gerekçesiyle kaldırıldı. Kararı kaldıran hâkimlik, kriminalden ve Adli Tıp Kurumu’ndan rapor alınmadan karar verilmesini usul ve yasaya aykırı buldu.

Soruşturma dosyasına göre, öğrenci değişim programı ile Ankara’da bir üniversitede eğitim gören İspanyol öğrenci A.G.R., 6 Mayıs’ta barda arkadaşlarıyla eğlendiğini, bir biranın çeyreğini içtikten sonra kendisini tuhaf hissettiğini, yan masalarında bulunan bir şahısla eve gittiğini ve iki kişinin tecavüze uğradığını anlatarak şikâyetçi olmuştu. Bunun üzerine T.B. ve arkadaşı H.İ.K. “nitelikli cinsel saldırı” suçundan gözaltına alındı.

Hürriyet'ten Mesut Hasan Benli'nin aktardığına göre, iki şüpheli, İspanyol öğrenci ile rızasıyla birlikte oldukları savunmasını yaptı. Nöbetçi savcının tutuklama talep etmesine rağmen Ankara 6. Sulh Ceza Hâkimliği, adli kontrol kararıyla iki şüpheliyi serbest bıraktı.

Savcılık takipsizlik verdi

Savcılık, 12 Haziran günü şüpheli ve şüphelilerin arkadaşları olan tanıkların beyanlarını esas alarak takipsizlik kararı verdi. Kararda “Şüphelilerin mağdur şikâyetçinin rızası ile cinsel ilişkide bulundukları, kamu adına kovuşturma yapmaya yer olmadığına karar verildi” denildi.

İspanyol öğrencinin avukatı Kemal Ulusoy, verilen takipsizlik kararına itiraz etti. İtirazı değerlendirilen Ankara 4. Sulh Ceza Hâkimliği savcılığın “eksik soruşturma ile kovuşturmaya yer olmadığına karar verdiği” tespitini yaparak, takipsizlik kararının kaldırılmasına karar verdi.

"Adli Tıp ve kriminal raporları alınmalı"

Kararda, müştekinin tespit edilecek alkol düzeyine göre suç tarihi ve saatinde bilincinin yerinde olup olmadığı, dosya kapsamındaki tedavi evraklarına göre kanında yabancı bir maddeye rastlanıp rastlanılmadığı konusunda Adli Tıp Kurumu’nda rapor alınması gerektiğine işaret edildi. Kararda, müştekinin savcılık ifadesinde olay gecesi üzerinde bulunan 6 adet kıyafetini teslim ettiğine dikkat çekilerek şöyle denildi:

“Ancak dosya içerisinde bu hususta bir emanet makbuzuna rastlanmaktadır. Söz konusu eşyaların savcılık ifadesine müteakip emanete alındığını beyan edildiği ancak dosya kapsamında bu hususta alınmış bir kriminal raporunda bulunmadığı dikkate alındığında, müştekiye ait kıyafetlerin teslim alındığının tespit edilmesi halinde kriminal raporun aldırılması gerekir. Eksik soruşturma ile kovuşturmaya yer olmadığına dair karar verilmesi usul ve yasaya aykırı görüldüğünden kararın kaldırılmasına dair karar vermek gerekmiştir.” Yeniden yapılacak soruşturmanın ardından iki şüpheli hakkında iddianame düzenlenerek dava açılması bekleniliyor.

"O saatte bara gidip içki içenin başına her şey gelir"

Soruşturma dosyasında takipsizlik kararı veren savcı, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yaptığı işbölümü kapsamında görev yaptığı Ayrımcılık ve Cinsel Suçları Soruşturma Bürosu’ndan alınarak Genel Soruşturma Bürosu’nda görevlendirildi.

Savcı ayrıca İspanyol öğrenciye yönelik olarak söylediği iddia edilen “O saatte bara gidip içki içenin başına her şey gelir” sözleri nedeniyle tepki toplamıştı. Aynı savcı Ankara’da sahibi olduğu hayvan hastanesinde çalışan veteriner hekim Ç.B.’ye (23) tecavüz ettiği iddiasıyla tutuklanan Prof. Dr. Hasan B.’nin resen tahliyesine karar vermişti.

Yorumlar
mr.hate

Sizce özellikle tecavüz davalarında neden böyle kararlar veriyorlar biliyor musunuz? Çünkü yarın bir gün aynı boku kendilerinin de yeme ihtimaline karşı! Böyle kararlar sıkça verilerek sözde "örnek" davalar oluşturulup "normalleştiriliyor"! Yani kendileri bu boku yediklerinde kendilerinin yarattığı bahsettiğim o sözde örnek davaları örnek göstererek kolayca yırtmak için! Yasayı yürütmekle mükkellef birisinin bilerek ve isteyerek yasalara uymaması demek tam olarak benim bu dediğim sebepten dolayıdır! Aksi durum söz konusu olamaz çünkü neredeyse 10 suçlunun sekizine bu şekilde kararlar veriliyor ve bu sekiz kişinin de hepsini tanıyor olabilme ihtimalleri yok! Yani tanıdık, eş dost kıyağı kararları değil bunlar! Sapık tecavüzcülerle aynı zihniyete sahip oldukları için veriyorlar bu kararları! Zaten bu haberdeki savcının mağdur için sarf ettiği sözler net bir şekilde belli ediyor hangi zihniyette olduğunu!

3 hafta Önce
sacra

şu tarz davalarda savcıların isimlerini verin amk sinirlendim gene

3 hafta Önce
TÜM YORUMLARI GÖR (15)
Bu içerikleri de okumak isteyebilirsiniz