ABD Sağlık Bakanı: 'BioNTech ile Pfizer'in Ürettiği Aşının Dağıtımı 10 Aralık'tan Sonra Başlayabilir'

24.11.2020
emre-ordu
Onedio Editörü
4K
18

ABD Sağlık ve Sosyal Hizmetler Bakanı Alex Azar, Prof. Dr. Uğur Şahin ve Dr. Özlem Türeci çiftinin yönettiği biyoteknoloji şirketi BioNTech ile Amerikan ilaç devi Pfizer'in ürettiği koronavirüs aşısıyla ilgili tarih verdi. Azar, onay gelmesi durumunda 10 Aralık'tan sonra aşının dağıtımına başlayabileceklerini kaydetti. 

Alex Azar, biyoteknoloji şirketi BioNTech ile Amerikan ilaç devi Pfizer'in ürettiği koronavirüs aşının dağıtımına 10 Aralık'tan hemen sonra başlanabileceğini duyurdu. Azar'ın açıklamasına göre; ABD Gıda ve İlaç Dairesi'nin (FDA) ilgili birimi, aşının acil kullanım ruhsatı için bu tarihte toplanacak.

ABD'li bakan koronavirüs aşısına ilişkin düzenlediği basın toplantısında, 'Her şey yolunda giderse, 10 Aralık'tan hemen sonra aşıyı dağıtıyor olabiliriz' ifadesini kullandı. 

Azar, FDA'in onayının ardından 24 saat içerisinde 64 bölgenin tamamına aşıyı dağıtabileceklerini de sözlerine ekledi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, söz konusu koronavirüs aşısına aralık ayında ruhsat verilebileceğini ve ilk etapta Türkiye'ye 1 milyon doz tedarik edileceğini duyurmuştu.

Fahrettin Koca, Prof. Dr. Uğur Şahin ve Dr. Özlem Türeci çiftinin yönettiği BioNTech firmasının geliştirdiği aşıda 2021 yılında tedarik miktarının 25 milyon doza çıkabileceğini de sözlerine eklemişti.

ABD'li ilaç şirketi Pfizer, biyoteknoloji şirketi BioNTech ile geliştirdikleri koronavirüs aşınının üçüncü aşama klinik denemelerinde yüzde 95'ten fazla koruma sağladığını açıklamıştı.

Bu içeriğe ait yorum yoktur
Bu içerikleri de okumak isteyebilirsiniz