ABD'de 'Elektronik Sigara Kaynaklı' İlk Ölüm Kayıtlara Geçti

24.08.2019
emre-ordu
Onedio Editörü
23K
8

 

Amerika Birleşik Devletleri'nde, 'elektronik sigara kullanımına bağlı bir solunum hastalığı nedeniyle' hayatını kaybeden hastanın, kayıtlara geçen** ilk vaka olduğu açıklandı.**

 

 

BBC Türkçe'nim aktardığı habere göre, Illinois salgın hastalıklar kurumundan Doktor Jennifer Layden, "Hasta elektronik sigara içimi sonrası tanımlanamayan bir hastalık nedeniyle tedavi altına alınmıştı" dedi.

Ülkedeki sağlık yetkilileri, elektronik sigara kullanımına bağlanan gizemli bir akciğer hastalığını inceleme altına almıştı.

Federal bir sağlık kurumu olan CDC'den yetkililer, 22 eyalette olası 193 vakanın bulunduğunu açıkladı.

"Elektronik sigaralarla ilişkilendirilen sağlık riskleri tahminleri güçlendi"

 

CDC yetkilileri, vakaların çoğunun, esrardaki etken THC maddesini sıvı olarak elektronik sigarada içtiklerini de duyurdu.

Vakalar 28 Haziran ve 20 Ağustos tarihleri arasında rapor edildi.

CDC yöneticisi Robert Redfield da ölüm olayı ile ilgili bir açıklama yaparak, "Elektronik sigara kullananlarda görülen akciğer hastalığı salgınında bir kişinin öldüğünü duymaktan üzüntü duyduk" dedi.

Redfield, Illinois eyaletinde yaşanan ölümün "elektronik sigaralarla ilişkilendirilen sağlık riskleri tahminlerini güçlendirdiğini" söyledi.

Gizemlik hastalık nasıl ortaya çıktı?

 

Hastalığın tanımı henüz yapılamamış olsa da, tüm vakalarda hastalar, bir şekilde elektronik sigara kullanıyor.

CDC'den bulaşıcı olmayan hastalıklar departmanının başı olan Doktor Ileana Arias, "Birçok vakada hastalar THC içeren maddeler kullandıklarını kabul ettiler" dedi.

Tedavi altında olan kişilerde, öksürme, nefes darlığı, yorgunluğun yanında bazı vakalarda ishal ve kusma da görülüyor.

Bulaşıcı olduğuna dair kanıt yok

 

Hastalığın bakteri ya da virüs kaynaklı olarak bulaşıcı bir yanı olduğuna dair de bir delil elde edilmiş değil.

İlk ölümün yaşandığı Illinois'de yaşları 17 ila 38 arasında değişen 22 vaka bulunuyor.

Amerikan Elektronik Sigara Birliği Başkanı Gregory Conley de olayla ilgili yaptığı açıklamada, hastalığın, nikotin değil esrar veya diğer uyuşturucular ile bağlantılı olduğuna inandığını söyledi.

ABD Gıda ve İlaç Dairesi'nden (FDA) Mitch Zeller ise "Bir soruşturmanın henüz başında olduğumuz ve gerçekleri elde etmeye çalıştığımızın anlaşılması önemli" dedi.

Yorumlar
anginapektoris

Bir bardağın içerisine zehir koyup içerseniz bu ölüm bardak kaynaklı mı olur yoksa zehir kaynaklı mı? Zehir kaynaklı olur. O yüzden başlıklarınızı dikkatli seçin. Çünkü haberinizde de belirttiğiniz gibi şüphe THC üzerinde elektronik sigara değil. Ha elektronik sigara zararsız mı? Kesinlikle zararlı. Ama o başka bir konu..

4 ay Önce
maca_as

Elektronik sigara kaynaklı ilk ölüm derken? Başlık yanlış bi kere. Elektronik sigara cihazların genel adıdır. Hazne içine konulan likiti buharlaştırma işini yapar. Eğer suratına patlayıp ölen kişi için bu başlığı açsaydınız olurdu ama burada kullandıkları likit ile ilgili bir sıkıntı olduğu ortada. Biraz daha araştırma yapıp ona göre bir haber yapsanız ölmezsiniz herhalde değil mi?

4 ay Önce
TÜM YORUMLARI GÖR (8)
Bu içerikleri de okumak isteyebilirsiniz