40 Yaşından Sonra Başarıyı Yakalayan Dünyaca Ünlü 23 Kişi

Doğum günleri, çoğumuz için her geçen yılın ve en büyük hayallerimize biraz daha uzaklaştığımızın hatırlatıcısı olmuştur. Fakat, 30 yaşından sonra pek çok alanda başarılı olan kimseler, bizlere bunun tam aksini kanıtlamıştır. 40 yaşına kadar ilk elbisesini hazırlayamayan moda tasarımcısı Vera Wang, 96 yaşında ilk çıkışıyla büyük başarı yakalayan; fakat o zamana kadar sayısız kez reddedilen yazar Harry Bernstein bu isimlerden yalnızca ikisi. 

Asla geç kalmadığımızı unutmamak için işte bu 24 kişiden ilham alabilirsiniz:

1. Stan Lee

1961 yılında ilk çizgi romanı Fantastik Dörtlü'yü yaratan Stan Lee, 39 yaşındaydı. Birkaç yıl içinde ise Örümcek Adam, X-Men gibi Amerika'nın ikonu olmuş Marvel evrenini yarattı.

2. Donald Fisher

1969 yılında San Francisco'da eşiyle ilk 'Gap' mağazasını açan 40 yaşındaki Fisher, satış alanında daha önce bir tecrübe edinmemişti. Ancak Gap markası o kadar hızlı moda oldu ki bugün dünyanın en büyük tekstil zincirlerinden biri.

3. Vera Wang

40 yaşında moda endüstrisine girmeden önce bir gazeteci ve patenci olan Wang, bugün dünyanın en önde gelen kadın tasarımcılarından biri.

4. Gary Heavin

Heavin 1992 yılında 40 yaşında iken, ilk fitness merkezi Curves'ü açtı ve kısa süre içinde oldukça büyüdü.

5. Robin Chase

Chase, 2000 yılında 42 yaşındayken Zipcar'ı kurdu. 2011 yılında şirketten ayrılarak başka alanlarda çalışmaya devam etti. Dünya Ekonomi Forumu üyeliği bunlardan biri.

6. Samuel L. Jackson

Yıllardır Hollywood'un aranılan ismi olan Jackson, 43 yaşında oynayıp ödül aldığı Spark Lee filmi 'Jungle Fever' dan önce, sadece birkaç tane küçük rolde oynamıştı.

7. Sam Walton

20'li ve 30'lu yaşlarında girdiği perakende işinde pek başarılı olamayan Walton, 1962 yılında 44 yaşındayken kurduğu ilk Wal-Mart ile başarının kapısını araladı.

8. Henry Ford

Ford, 1908 yılında Model T'yi yarattığında 45 yaşındaydı.

9. Jack Weil

Weil, kovboy giyim markası Rockmount Ranch Wear'ı kurduğunda 45 yaşındaydı. 2008 yılında 107 yaşında vefat edene kadar markanın CEO'su olarak göreve devam etti.

10. Rodney Dangerfield

Efsanevi komedyen, 46 yaşında yaptığı 'The Ed Sullivan Show' ile başarıyı yakaladı.

11. Momofuku Ando

Ando abur cubur tarihindeki çıkışını, 1958 yılında 48 yaşındayken yaptı.

12. Charles Darwin

Darwin hayatının büyük bir kısmını doğabilimci olarak geçirdi. 1859 yılında 50 yaşındayken çıkardığı eseri Türlerin Kökeni ile bilim dünyasını sonsuza kadar değiştirdi.

13. Julia Child

50 yaşında ilk yemek kitabını çıkarana kadar reklam ve medya sektöründe çalışan Child, 1961 yılında kitabıyla birlikte ünlü bir şef olarak kariyerine devam etti.

14. Jack Cover

NASA ve IBM gibi kuruluşlarda bilim adamı olarak çalışan Cover, 50 yaşında icat ettiği Taser şok tabancası ile ünlü bir girişimciye dönüştü.

15. Betty White

Ödüllü oyuncu White, komedi tarihindeki en iyi aktrislerden biri. 1973 yılında 53 yaşındayken The Mary Tyler Moore Show'un kadrosuna girmesiyle ise ikon haline geldi.

16. Tim Zagat - Nina Zagat

51 yaşındaki avukat çift, 1979 yılında Zagat adı altındaki restoran değerlendirmeleri olan ilk koleksiyonunu çıkardı. Koleksiyonları mutfak dünyasında marka haline geldi.

17. Taikichiro Mori

51 yaşında Mori İnşaat Şirketi'ni kuran akademisyen, gayrimenkul yatırımcısına dönüştü. Parlak yatırımları sayesinde Mori, 1992 yılında 13 milyar dolar serveti ile dünyanın en zengin adamı oldu.

18. Ray Kroc

52 yaşında, dünyanın en büyük fast food markalarından biri olan McDonalds'ı almadan önce, Kroc kariyerini satış elemanı olarak sürdürüyordu.

19. Wally Blume

57 yaşında kendi dondurma markası Denali Flavors'ı kurmadan önce, süt ürünleri işinde kariyer yapan Blume, 2009 yılında 80 milyon dolar gelir elde ettiğini açıklayan markasıyla oldukça başarı elde etti.

20. Laura Ingalls Wilder

Wilder, uzun yıllar kızı Rose'u kullanarak yarı otobiyografik hikayeler yazdı. 1932'de ilk kitabı Little House'u çıkardığında 65 yaşındaydı. Sonrasında ise çocuk edebiyatı klasikleri arasına girmeyi başardı.

21. Harland Sanders

Harland Sanders, bilinen adıyla ise Colonel Sanders, 1952'de KFC'yi kurduğunda 62 yaşındaydı.

22. Anna Mary Robertson Moses

Anna Mary Robertson Moses, bilinen ismiyle Büyükanne Moses, resim kariyerine 78 yaşında başladı. 2006 yılında resimlerinden biri tam 1.2 milyon dolara satıldı.

23. Harry Bernstein

Harry Bernstein, bilinmezlik içinde yazı yazarak uzun yıllar geçirdi. En sonunda 2007'de 96 yaşındayken çıkan anı kitabı The Invisible Wall: A Love Story That Broke Barriers ile şöhrete kavuştu.

Popüler İçerikler

Kabul Edildiği Takdirde Neler Olacağını Tek Tek Anlatan Yonca Evcimik'ten Sokak Hayvanları Yasasına Tepki!
Financial Times Yazarından Türkiye Analizi: "Memur Maaşları Dondurulabilir"
'Kaset' İddiaları: Mustafa Sarıgül, İnternette Yayılan Videodaki Kişinin Kimliğini Açıkladı!