2021 Yılında Yürürlüğe Girecek: AP Tek Kullanımlık Plastik Ürünleri Yasakladı

28.03.2019
batuhan
Onedio Editörü
10K
8

 

Avrupa Parlamentosu, deniz kirliliğine neden olan tabak, çatal, bıçak ve pipet gibi tek kullanımlık plastik ürünleri 2021'den itibaren yasaklayan kararı onayladı.

 

 

AA'da yer alan habere göre, Strazburg'da devam eden AP Genel Kurulu, denizler ve kıyılarında en çok bulunan tek kullanımlık plastik atıkların kullanımını yasaklayan kararı oyladı.

Önerge, 35 "hayır", 28 "çekimser" oya karşı 560 "evet" oyla kabul edildi.

2021 yılından itibaren AB ülkelerinde kullanılmayacak

2021'den itibaren plastik tabak, çatal, bıçak, kaşık, pipet, bardak, balon çubukları, gıda kapları, kulak pamukları Avrupa Birliği (AB) ülkelerinde kullanılmayacak.

AB ülkeleri 2030'a kadar plastik şişelerin yüzde 30'unu geri dönüştürmek zorunda

AB üyesi ülkelerin, 2029 yılına kadar plastik şişelerin yüzde 90'ını toplama, 2025 yılına kadar tek kullanımlık plastik şişelerin yüzde 25'ini, 2030'a kadar da yüzde 30'unu geri dönüştürmek zorunda olduğu belirtilen kararda, AB ülkelerinin sigara filtrelerini üretenlerin, ürünlerinin atık ve temizlik maliyetlerini karşılamaya katkı sağlayacağı vurgulandı.

Yorumlar
filozofkiz

Biz insanlar önce sorunu icat edip sonra onun çözümünü arıyoruz.. Eskiden plastik derdi yoktu çünkü kimse kalkıp bezden pazar çantasını çöpe atmazdı. Tek kullanımlık her ürün doğanın kullanılabilirliğini azaltıyor maalesef.

9 ay Önce
TÜM YORUMLARI GÖR (8)
Bu içerikleri de okumak isteyebilirsiniz