13 Metrekarelik Dükkandan Dünya Markasına: Yiyenin Vazgeçemediği Asuman'ın Hikayesi Yüzünüzü Gülümsetecek!

27.09.2021
miazona
Onedio Üyesi
32K
2

Çikolatanın mutluluk verebildiği insanlardansanız Kadıköy’ün efsanesi Asuman’ı mutlaka duymuşsunuzdur. Artık efsaneleşen Asuman’da oturabilmek için çoğu zaman sıra beklemek gerekiyor. Peki Asuman’ı bu noktaya getiren ne oldu? Asuman’ın hikayesi nasıl başladı?

Kaynak: ChefStory

Ünü Kadıköy’ü aşıp ilk önce tüm İstanbul’a, ardından Türkiye’ye ve sonrasında da Kuveyt’e yayılan Asuman, tadına doyulamayan lezzetlere sahip.

Elbette her şeyin olduğu gibi Asuman’ın da bir hikayesi var…

Başlangıçta tabii ki bugünkü başarının yarısından bile söz edilemeyecek bir noktadaydı.

Asuman’ın kurucusu Yılmaz Cihan’ın söylediğine göre, ilk zamanlarda günde yalnızca 2-3 müşteri geliyordu ve dükkanın asgari ücretin altında bir getirisi oluyordu.

Dükkanın açılmasının üzerinden 3 sene geçtikten sonra ‘Asuman’ adını verdikleri tatlıyı çıkartmaları bir nevi dönüm noktaları oldu.

Bu başarıyı Yılmaz Cihan bile beklemiyordu! Hayallerin ötesine geçen Asuman yolculuğu da böylece başlamış oldu!

Yılmaz Cihan’dan bahsetmemiz gerekirse…

Babasının işi nedeniyle küçüklüğünde 6 sene boyunca Almanya’da yaşayan Cihan, üniversite zamanında İstanbul’da dönerek Marmara Üniversitesi’nde İşletme okudu. Daha doğru bir bölüm seçimi yapamazdı herhalde! 😝

Aslında okul hayatı boyunca hedeflediği kariyer reklamcılık üzerineydi.

Bu amaçla global bir reklam ajansında çalışmaya başladı. Ancak sektörün istikrarsızlığı ona kendini güvensiz hissettirdi ve o noktada mesleğini değiştirmeye karar verdi.

Tamamen kendi uğraşıyla ayakta tutabileceği küçük bir dükkanının olmasını hayal etmeye başladı.

Danışmanlık yaptığı yıllarda büyük çikolata firmalarına danışmanlık hizmeti vermişti. Hem Almanya’daki yaşantısı hem de işi nedeniyle çikolata pazarına biraz da olsa aşinaydı.

30 bin TL’lik birikimini Kadıköy Moda’da ’Çikolata Dükkanı’ adındaki 13 metrekarelik dükkanını açmak için kullanarak 2012’de işe başladı.

Tabii dükkanı kiralamadan önce el yapımı çikolatalar konusunda 2 aylık bir eğitim gördü ve bu konuda uzmanlaştı.

İlk dükkanda masa yoktu, yalnızca el yapımı çikolataları yapıp satıyordu.

Neredeyse 3 yıl boyunca kendi kendini zar zor döndüren bir dükkanken biraz risk aldı ve dükkanı büyütmek, masa koymak için para harcadı. Bunlar kolay gibi görünse de, borcun içinde olan ve çok da fazla gelir elde edemeyen bir işletmeci için bu büyük bir riskti.

Asuman tatlısı da o dönem menüye eklendi…

O zamanlar pek yaygın olmasa da Instagram geniş bir kitle tarafından kullanılıyordu. Asuman’ın fotoğrafları da bu şekilde yayıldı ve tüm Türkiye’den müşteriler bir bir Moda’daki küçük dükkana gelmeye başladı.

13 metrekarelik dükkan alan olarak yetersiz gelmeye başlayınca Kadıköy’deki herkesin bildiği ‘Asuman’ açıldı.

2016’da açılan bu dükkanda başlangıçta Cihan müşterileri karşıladı, onlara hizmet etti, uğurladı… Her aşamada bizzat yer alarak markasını günden güne büyütmeyi başardı.

Bugün Asuman günde ortalama 600 müşteri ağırlıyor…

Bu da iki dükkanı göz önünde bulundurduğunuzda, 1200-1300 müşteriye tekabül ediyor. Ve bu sayı, pandemiden önce neredeyse iki katıydı. Gerçek bir tırnaklarla kazıyarak elde edilen başarı hikayesi!

Yorumlar
zagorlu

Şuraya sadece sevgilinizi götürün, asumanı yiyince mayışıyor :D

2 hafta Önce
TÜM YORUMLARI GÖR (2)
Bu içerikleri de okumak isteyebilirsiniz