12 Bin Yıllık Hasankeyf'in Çarşısı Artık Yok: Buldozerlerle Gerçekleşen Yıkımın Ardından Çarşı Enkaza Dönüştü!

08.11.2019
36K
25

 

12 bin yıllık geçmişe sahip Hasankeyf'te tarihi çarşı kepçe ve buldozerlerle yıkıldı...

Er-Rızk Camii’nin taşınması için esnafa verilen süre doldu ve tarihi çarşı yıkıldı...

610 yıllık Er-Rızk Camii’nin taşınması için yapılan çalışma için çarşamba günü yıkım başlatılmıştı. Bölgeden görüntüleri ise Cumhuriyet’ten Mehmet Kızmaz paylaştı.

Bazı esnaflar büyüdükleri dükkanlardan hüzün ve acı içinde taşınmak zorunda kalırken bir kısmı ise yeni yerleşkede kendilerine yer verilmediği için taşınamadı.

Bu duruma tepki gösteren Ali Aslankılıç adlı bir esnaf eşyalarını dükkanıyla yakarak, “Kalpleri soğuklar gelip ısınsın artık” ifadelerini kullandı.

12 bin yıllık tarihe sahip Hasankeyf ile milyonlarca canlıya ev sahipliği yapan Dicle Vadisi, temmuz ayının ortasından itibaren su tutulmaya başlanan ve 50 yıl ömrü ön görülen Ilısu Barajının suları altında bırakılmak isteniliyor.

Tarihi eserlerin yeni yerleşkeye ‘taşınması’ devam ediyor.

Bekar olduğu gerekçesiyle yeni yerleşke de yer verilmeyen ve çocukluğundan beri tarihi ilçede esnafı olan Ali Aslankılıç, dükkanını eşyaları ile yakarak durumu protesto etti.

Bu tarayıcı HTML5 Vidolarını Desteklememektedir.

Pazar günü itibariyle son yerli ve yabancı turistlerini ağırlayan tarihi çarşının bulunduğu Kale Sokağı ise kepçe ve dozerlere teslim edildi.

Batman ile Hasankeyf’i birbirine bağlayan ve 1955’te trafiğe açılan eski yol da trafiğe kapandı. Hasankeyf’e ulaşım artık, yeni yerleşkeden geçen yeni yoldan yapılacak.

Kaynak: Cumhuriyet

İşte yıkım esnasında kaydedilen görüntüler:

Bu tarayıcı HTML5 Vidolarını Desteklememektedir.

#2

Bu tarayıcı HTML5 Vidolarını Desteklememektedir.

Yorumlar
kimsin-sen

Lan olum bu inanılmaz bir olay. Şaka gibi birşey. Bizim bu yıkıma, olay çıkartmamız gerekir. Adam 12 bin yıllık çarşıyı kafasına göre yıkıyor. Ülke topraklarında Sim city oynuyor herif

3 ay Önce
vortia

dünyada hiç bir yerde böyle tarihe sahip bir yere baraj yapılmaz kaldı ki baraj sonsuza kadarda elektrik üretmez maximum 50 yıllık bir elektrik üretimi için böyle bir yeri yok etmek yalnızca türkiye gibi tarihe saygısı olmayan ülkelerde olur

3 ay Önce
TÜM YORUMLARI GÖR (25)
Bu içerikleri de okumak isteyebilirsiniz