'Sakarya'daki Patlama Araştırılsın' Önergesi AKP ve MHP Oylarıyla Reddedildi

08.07.2020
emre-ordu
Onedio Editörü
17K
57

CHP’nin Sakarya Hendek'te havai fişek fabrikasında meydana gelen ve 7 kişinin hayatını kaybettiği patlamaya ilişkin Meclis'e sunduğu araştırma önergesi AKP ve MHP tarafından reddedildi.

Meclis Genel Kurulu’nda konuşan CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, İçişleri Bakanı’nın açıklamasına göre, fabrikanın 3 ay önce denetlendiğini hatırlatarak, İçişleri Bakanı’na “Denetim yapanları tutuklayın” çağrısı yaptı.

"Patlama sonrası bütün tedbirler alındı"

ANKA'nın aktardığı bilgiye göre, AKP grubu adına söz alan Sakarya Milletvekili Çiğdem Erdoğan Atabek ise muhalefetin eleştirilerine yanıt vermeyerek, patlamadan sonra yapılan çalışmaları hakkında bilgi verdi:

“Konuyla ilgili bilgilendirmeler anbean, şeffaf bir şekilde kamuoyuyla paylaşıldı. Akşam saatlerinde yangın ve patlama tamamıyla kontrol altına alındı. Çok hızlı ve etkili müdahale edilerek hem yaralılar hızlı bir şekilde tahliye edildi hem de olası daha büyük bir facianın önüne geçilmiş oldu. Patlama sonrası çevre güvenliği dahil bütün tedbirler alınmış, patlamadan etkilenen bütün vatandaşlarımıza hızlı bir şekilde sağlık, psikososyal destek, bütün hizmet ve yardımlar ivedilikle ulaştırılmıştır. Sakarya Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 11 kişilik alanında uzman olan profesörler ve hocalara tarafından bilirkişi heyeti oluşturulmuştur; soruşturma büyük bir hassasiyetle ve titizlikle yürütülmektedir. Şu ana kadar, olaydan sorumlu olduğu düşünülen işletme sahibi dahil 5 kişi tutuklanmıştır. Bilirkişi heyeti sahada incelemelere ve çalışmaya devam etmektedir.”

"Mesele kaza olmadan önce yaptıklarımız"

Bu tarayıcı HTML5 Vidolarını Desteklememektedir.

Atabek’in sözlerinin ardından konuşan Özkoç ise şu ifadeleri kullandı:

“Burada ikimiz de Sakarya Milletvekiliyiz, ikimiz de Sakarya'nın iyiliği için uğraşıyoruz, daha iyi olsun diye. Ama kayıtlara geçmesi için söylüyorum: Mesele, kaza olduktan sonra yaptıklarımız değil, kaza olmadan önce yapacaklarımızdır. Burada 7 kez aynı fabrika sahibi, defalarca fabrika patlıyorsa ve defalarca insanlarımız ölüyorsa yönetmelik durduğu hâlde, tüzük olduğu hâlde, "Denetim yapıldı." dendiği hâlde bu fabrika sahipleri buna hiç uymuyorsa demek ki bir yerde bir eksiklik vardır; hep beraber onun üzerine gitmeliyiz, mağdurları ve masumları koruyup neden olanları cezalandırmalıyız.’’

CHP’nin araştırma önergesi, AKP ve MHP’li milletvekillerinin oylarıyla reddedildi.

Patronla birlikte beş kişi tutuklandı

Hendek ilçesi Yukarıçalıca mevkisinde, yaklaşık 15 dönüm alana kurulu havai fişek fabrikasında, 3 Temmuz'da saat 11.15'te meydana gelen ve kentin birçok noktasından duyulan patlamalarda 7 kişi hayatını kaybetti, hastaneye kaldırılan 122 kişi ise tedavilerinin ardından taburcu edildi. Hastanelerde, biri il dışında olmak üzere 4 kişinin tedavisi sürüyor.

Sakarya Cumhuriyet Başsavcılığınca patlamaya ilişkin soruşturma kapsamında gözaltına alınan sorumlu müdür A.A, iş güvenliği uzmanı A.B ve ustabaşı E.Ö. ile H.A.V, savcılıktaki sorgularının ardından gece saatlerinde çıkarıldıkları Hendek Sulh Ceza Hakimliğince "taksirle birden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına neden olma" suçundan tutuklandı. Söz konusu kararların ardından son olarak fabrika sahibi Yaşar Coşkun'da tutuklanmıştı

Bunları da Mutlaka Oku

Yorumlar
balkan34

Akp-Mhp elitleri halkın içinden değiller.Halkın dini ve milli duygularını sömürerek lüks içinde yaşayan elitler.Bunun farkına varılması için kaç kişinin daha ölmesi kaç madencinin diri diri gömülmesi kaç şehit cenazesi gelmesi kaç kişinin parasızlıktan intihar etmesi gerekiyor.Uyanın artık arkadaş !

4 hafta Önce
solucanligubre

Sizi toprak bile kabul etmeyecek. En buyuk vatan haini sizlersiniz tarihin yuz karalari..

4 hafta Önce
TÜM YORUMLARI GÖR (57)
Bu içerikleri de okumak isteyebilirsiniz