'Öyle mi Alay Komutanı?' Diyen Sendikacı Kamil Kartal Gözaltına Alındı

24.11.2020
emre-ordu
Onedio Editörü
6K
3

Ankara’ya yürümek isteyen metal işçilerinin polis tarafından engellenmesinin ardından gözaltına alınan kişi sayısı 99’a çıktı. Metal işçilerine destek olmaya giden Bağımsız Maden- İş örgütlenme uzmanları Başaran Aksu ve Kamil Kartal da gözaltına alındı. Kartal, Somalı madencilerin jandarma tarafından engellenmesinin ardından “Öyle mi alay komutanı?” diye sorduğu konuşmasıyla Türkiye’nin gündemine oturmuştu.

Kocaeli’nin Gebze ilçesinden sendikal haklarının tanınması için Ankara’ya yürümek isteyen metal işçileri polis tarafından engellendi. Birleşik Metal-İş Sendikası üyesi işçiler slogan atarak tepki gösterdi. Polis ile yaşanan arbedenin ardından ilk önce 8 kişi gözaltına alındı, ilerleyen saatlerde gözaltı sayısı 99’a çıktı.

Bu tarayıcı HTML5 Vidolarını Desteklememektedir.

Tazminat ve ücret alacakları için Ankara’ya yürümek isteyen Somalı ve Ermenekli madencilerin örgütlendiği Bağımsız Maden- İş Sendikası örgütlenme uzmanları Başaran Aksu ve Kamil Kartal da gözaltına alınanlar arasında. Aksu gözaltı arasında çektiği videoda şunları kaydetti:

'Maden işçisi ve metal işçisinin kavgası aynı kavga. Sendikal yasaların sahtekarlığını gözler önüne sermek, devletin ve patronların oluşturduğu tezgahı halkın önüne sermek. Ücretsiz izne zorlanan ve işten atılan arkadaşların durumunu bütün kamuoyunun tartışmasını sağlayacak bir eylem düzenliyor Birleşik Metal-İş. Biz aynı kavgayı veriyoruz.'

Somalı madenciler 8 yıldır alamadıkları tazminatları için geçtiğimiz ay Ankara'ya yürüyüş başlatmıştı. Jandarma yürüyüşe engel olmuş ve 31 madenci gözaltına alınmıştı.

Bugün Gebze'de gözaltına alınanlar arasında bulunan Bağımsız Maden- İş Sendikası örgütlenme uzmanı Kamil Kartal devlete ve jandarmaya tepki gösterdiği ve 'Öyle mi alay komutanı?' diye sorduğu konuşmasıyla Türkiye'nin gündemine oturmuştu.

Yorumlar
siyahbey

AKP şakşakçısı olsaydınız şimdiye kadar bütün sorunlarınız çözülmüştü. Aksi durumda hakkını almak imkansız bu ülkede.

1 ay Önce
the-wizard

tepkinizi sandıkta da gösterseniz keşke

1 ay Önce
TÜM YORUMLARI GÖR (3)
Bu içerikleri de okumak isteyebilirsiniz