'Devlet Adamı Nedir, Nasıl Olunur?' Sorusunun Örneği Olan ve Hayat Sırlarıyla Vali Filmine İlham Veren Recep Yazıcıoğlu

18.10.2020
serngl
Onedio Editörü
86K
20

"Vali nedir? Nasıl olunur?" sorusunun kanlı canlı örneği olan Recep Yazıcıoğlu'ndan bahsedeceğiz bugün size...

Tokat, Aydın, Erzincan ve Denizli eski valisi olan Yazıcıoğlu, kişiliği, halka olan yakınlığı ve eğitim seferberliğiyle tanınan bir isimdi.

Alışıldık ideolojileri benimsemeyen ve bilinen hiçbir kalıba sığmayan Yazıcıoğlu, ufku geniş bir devlet adamıydı.

İradesi, sıra dışı fikirleri ve güçlü kişiliğiyle halkın güvenini kazanan Yazıcıoğlu, bitmek tükenmek bilmeyen ve ucu bucağı olmayan bir enerjiye sahipti...

Öyle ki halka olan yakınlığı, icraatları ve insan sevgisi sayesinde herkesçe 'Süper Vali' adıyla anılmaya başlanmıştı. Herkese saygı duyuyor ve herkes tarafından saygı görüyordu.

Öyle şeffaf bir devlet adamıydı ki, kapısının üzerinde "Kapıyı vurmadan giriniz" yazıyordu...

Kendisi toplumun her kesimini kucaklayan ve toplumdaki her bireyi sorgusuz sualsiz dinleyen bir ideolojiyi benimsemişti.

Birçok icraatıyla da gönülleri fetheden Yazıcıoğlu, tıpkı güçlü bir devlet adamı gibi vadetmekten öteye geçerek icraatlarıyla ön plana çıkıyordu.

Yazıcıoğlu "Vali nedir? Nasıl olunur?" sorularının da kanlı canlı örneğiydi... Eğitime verdiği önem ve eğitim için başlattığı seferberliklerle de herkese örnek olacak bir isimdi...

Üstelik şüpheli bulunan ölümünün ardından bir sürü kitap, makale, araştırma, dizi ve film bıraktı Recep Yazıcıoğlu...

Yazıcıoğlu'nun öz yaşam öyküsünün ve hayat sırlarının beyazperdeye aktarıldığı 'Vali' filmi, gündeme bir ateş parçası gibi düşmüştü; belki biliyorsunuzdur.

Filmde hatırlarsanız, Yazıcıoğlu'nu usta oyuncu Erdal Beşikçioğlu canlandırmıştı. Böylesine güçlü bir devlet adamını canlandırmanın da hakkını vermişti.

Filmin çarpıcı yanı ise hem Yazıcıoğlu'nun hayat sırlarına hem de devlet sırlarına ışık tutuluyor olmasıydı. Filmde aynı zamanda sıra dışı işleriyle adını tarihe yazdıran Yazıcıoğlu'nun şüpheli ölümüne de değiniliyordu.

Recep Yazıcıoğlu'nun onlarca sevenini üzüntüye boğan ölümünün ardındaki sır perdesi de hâlâ aralanabilmiş değil...

Yazıcıoğlu Denizli'de sıradan görünebilecek bir trafik kazasında hayatını kaybederek, tüm Türkiye'yi yasa boğmuştu. Tıpkı filmde de değinildiği gibi Yazıcıoğlu'nun geçirdiği bu trafik kazasının, suikast olabileceği de düşünülmüştü.

Yine 2006 yılında yayınlanmaya başlayan 'Köprü' adlı dizi de Recep Yazıcıoğlu'nu konu alıyordu. Dizi, Ayşe Kulin'in 'Köprü' adlı kitabından uyarlanmıştı.

Ayşe Kulin'in Köprü adlı kitabı, "Olağanüstü bir bürokratın yani Recep Yazıcıoğlu'nun, otuz yıl bekledikten sonra kavuşulan bir köprünün ve doğunun töreye teslim olmuş insanlarının öyküsüydü."

Bu köprünün hikâyesi ise şöyle:

Köprüleri Keban Barajı'nda yıkılan Erzincan'ın köy halkı, 22 yıl boyunca köprülerine tekrar kavuşmanın mücadelesini vermişti. Devlet, defalarca yaptığı köprü projesini bir türlü hayata geçirememişti. O dönem Erzincan valisi olarak görev yapan Recep Yazıcıoğlu ise vatandaşın da desteğini alarak köprünün inşaatını başlatmıştı. Yıllar içinde önüne çıkan tüm engellere rağmen yılmayan Yazıcıoğlu sayesinde, köprü nihayet inşa edilerek açılmış ve halkın yaşadığı zorluk da sona ermişti.

55 yıllık ömrüne bunun gibi birçok güzel iş sığdıran Recep Yazıcıoğlu, şüphesiz ki ardında unutulmayacak bir iz bıraktı...

Yorumlar
hitchhikermarvin

Bombos icerik, Recep yazicioglu kimdir, neler yapmistir, nelerle mucadele etmistir nasil olmustur bahsetmek yerine hep ayni seyleri yazip yazip durmussun. Recep Yazicioglu'nu tanimayan herhangi birinin, bu icerikten alabilecegi birsey yok.

1 yıl Önce
kissadan-hisse

8 yaşındaydım Erzincan'da Recep YAZICIOĞLU'ndan resim yarışması 1.lik ödülü almıştım. çocukluk anısı işte ama güzeldi. Verginin önemi konulu bi resim yapmıştık. Benim resmimde veznenin önünde sıralanmış insanlar ellerinde vergileriyle köprü hayali kuruyolardı. O yaşta o köprü benim bile bilinç altıma işlemiş.

1 yıl Önce
TÜM YORUMLARI GÖR (20)
Bu içerikleri de okumak isteyebilirsiniz