'Almayayım Teşekkürler': Aylık Kişi Başı Poşet Kullanımı 35'ten 10'a Düştü

06.07.2019
nihat
Onedio Editörü
7K
27

Ambalaj Atıklarının Kontrolü Yönetmeliği kapsamında, 2019 başında geçilen ücretli poşet uygulamasının ardından, aylık kişi başı poşet kullanımı 35'ten 10'a düştü.

Plastik poşet kullanımında yüzde 78,4 azalma

Ambalaj Atıklarının Kontrolü Yönetmeliği kapsamında, satış noktalarında plastik poşetlerin ücretlendirilmesi uygulaması sonrasında aylık kişi başı poşet kullanımı 35'ten 10'a düştü. Uygulama, poşet kullanımınının yüzde 78,4 azalmasına neden oldu.

Gıdanın doğrudan temas ettiği birincil ambalaj poşetleri ücretsiz verilmeye devam ediyor

Yönetmelik kapsamında, kalınlığı 15 mikronun altında olan, gıdanın doğrudan temas ettiği ve hijyen için ihtiyaç duyulan birincil ambalaj poşetleri ücretsiz olarak veriliyor.

Alınan 25 kuruşun 15 kuruşu 'Geri Kazanım Katılım Payı'

Satış noktalarında plastik poşetler için alınan 25 kuruşluk ücretin 15 kuruşu, Geri Kazanım Katılım Payı altında Bakanlık Merkez Saymanlık Müdürlüğü'ne aktarılıyor.

Kalan 10 kuruş ise maliyet ve KDV'yi kapsıyor.

Yorumlar
apollonia-corleone

market poşeti kullanımı mı düşmüş genel poşet kullanımı mı ona bakmak lazım.Önceden market poşetini çöp poşeti yapıyorduk biz.Şimdi mecbur çöp poşeti alıyoruz.Bizim için pel bir şey değişmedi maliyetimizin artması dışında

2 ay Önce
kharoon

Yeni halkı soyma yasası başarılı. Çöp poşeti üreten fabrika sahibi bakanın kazığı. Sokaklarda poşet sorun değildi. Poşeti herkes çöp için evinde kullanıyordu. Çevre kirliliğini düşünüyorsanız neden İngiltere nin çöpünü ithal ediyorsunuz?

2 ay Önce
TÜM YORUMLARI GÖR (27)
Bu içerikleri de okumak isteyebilirsiniz