'Almayayım Teşekkürler': Aylık Kişi Başı Poşet Kullanımı 35'ten 10'a Düştü

06.07.2019
nihat
Onedio Editörü
7K
26

 

Ambalaj Atıklarının Kontrolü Yönetmeliği kapsamında, 2019 başında geçilen ücretli poşet uygulamasının ardından, aylık kişi başı poşet kullanımı 35'ten 10'a düştü.

Plastik poşet kullanımında yüzde 78,4 azalma

Ambalaj Atıklarının Kontrolü Yönetmeliği kapsamında, satış noktalarında plastik poşetlerin ücretlendirilmesi uygulaması sonrasında aylık kişi başı poşet kullanımı 35'ten 10'a düştü. Uygulama, poşet kullanımınının yüzde 78,4 azalmasına neden oldu.

Gıdanın doğrudan temas ettiği birincil ambalaj poşetleri ücretsiz verilmeye devam ediyor

Yönetmelik kapsamında, kalınlığı 15 mikronun altında olan, gıdanın doğrudan temas ettiği ve hijyen için ihtiyaç duyulan birincil ambalaj poşetleri ücretsiz olarak veriliyor.

Alınan 25 kuruşun 15 kuruşu 'Geri Kazanım Katılım Payı'

Satış noktalarında plastik poşetler için alınan 25 kuruşluk ücretin 15 kuruşu, Geri Kazanım Katılım Payı altında Bakanlık Merkez Saymanlık Müdürlüğü'ne aktarılıyor.

Kalan 10 kuruş ise maliyet ve KDV'yi kapsıyor.

Yorumlar
bseozyrt

Her ne kadar marketten dönerken falan bide evde ki çöpler açısından zorda bıraksada doga ve çevre için yararlı bir fikir oldu bu poşet meselesi..

6 ay Önce
sawari

OIleeeyyyy bu uygulama sayesinde medeniyette Avrupa'yı geçtik, bilimde çağ atladık, ekonomimiz hızla iyiye gitti ve cinsiyet eşitliğinde diğer ülkeler arasında dünya çapında örnek alınan bir konuma geldik!

6 ay Önce
TÜM YORUMLARI GÖR (26)
Bu içerikleri de okumak isteyebilirsiniz